PYTANIA i ODPOWIEDZI
Q&A Wysokonapięciowe
Magazyny Energii
Najczęściej zadawane pytania
związane z naszym rozwiązaniem
magazynowania energii
z samochodowych ogniw bateryjnych.
Jakie są koszty za 1kWh magazynu energii z baterii samochodowej?
Jest to ustalane indywidualnie ze względu na różny wiek samych ogniw. Niektóre mają 3 lata inne 7 co też nie jest regułą. Określamy też tzw. "zdrowie baterii" SOH i to też jest wyznacznik do wyceny. Zwykle ceny są w przedziale 800-1300zł za 1kWh i oczywiście im więcej pojemności baterii tym taniej .
Skąd są baterie?
Baterie pochodzą zwykle z używanych samochodów elektrycznych. Mamy własne kanały dostaw a także współpracujemy indywidualnie z posiadaczmi samochodów którzy nie wiedzą co zrobić z baterią. Skupujemy także baterie z rynku i je sprawdzamy.
Jak długo będzie działać bateria?
My dajemy im przysłowiowe drugie życie i można powiedzieć "emeryturę". W samochodzie elektrycznym prądy znamionowe dochodzą powyżej 200 Amper a przy używaniu w domu czy nawet firmie są to kilku krotnie mniejsze wartości. Dlatego każda bateria jest przez nas oceniana patrząc na przebieg samochodu. Zwykle pełny cykl baterii daje możliwość przejechania 600-800 km więc samochód z przbiegiem 100.000 km ma za sobą ok. 150 pełnych cykli baterii. Baterie są konstruowane na minimum kilka tysięcy cykli. Jeżeli spadnie ich wydajność to można albo rozbudować instalację albo zbudować system 48 V i w rozliczeniu zrobić nowy o podobnej pojemności i wysokim napięciu.
Czy są certyfikaty na magazyny energii?
Tak wszystkie baterie w samochodach mają certyfikaty bezpieczeństwa to zresztą projektowali inżynierzy z branży automotive. My nie ingerujemy w baterię więc wszystkie zabezpieczenia są fabryczne.
Ile może kosztować dostosowany magazyn energii do domu 30kWh a ile np do firmy 150kWh?
My pomagamy i dajemy wiedzę jak można połaczyć poszczególne składowe systemu i jak go używać w sposób bezpieczny. Na całość składa się: moduły bateryjne, system zarządzania baterią EVES, zabezpieczenia AC i DC, falownik hybrydowy, praca monterska. Wszystko mozan kupić u Nas lub z naszą pomocą dobrac brakujące elementy systemu. A koszt to składowe systemu i waha się on przy 30kWh na gotowo ok 30-40k zł. Przy rozwiązaniu dla firmy i ok. 150kWh pojemności to może wynieś tkaie rozwiązanie ponad 200k zł. Dochodzą do tego koszty ew. kontenera/ów, które możemy dostosować do potrzeby. My pomagamy w zakupie i doborze bardzo indywidualnego rozwiązania.
Czy system może działać w trybie off-grid?
Tak. Jest on przygotowany i może dzałać jako wyspa. Na ten moment ograniecznia są tylko w mocach falowników i oczywiście pojemnośći samych baterii. Standardowo możemy uzyskać 20kW mocy i ok 160-180kWh oraz możemy skalować te wartości. Dla domu jednorodzinnego starczy to na tydzień lub dwa działania offgrid a dla firmy kilka lub kilkanaście godzin.
Dalczego warto używać rozwiązań wysoko napięciowych 400V?
Stosujemy takie rozwiązania z kilku względów. Po pierwsze takie napięcia są w ogniwach samochodowych. Po drugie my nie chcemy zmieniać fabrycznie zaprojektowanego urzadzenia magazynowania energii. Po trzecie wysokie napięcia powoduję małe straty na przesyle pradu gdzie przy 400V jest to ok 3% a przy 48V nawet 10%.
Czy to się zapali?
Trochę się uśmiechamy przy takich pytaniach. To co widzimy w mediach to baterie które palą się w wyniku pożaru wewnętrznego w samochodzie czesto zaczyna się od ładowarki, która potrafi po prostu wtłoczyć za dużo prądu do baterii. Pożary powstają zwykle w wyniku nadmiernych pradów a jak mówiliśmy wcześniej, to przy ME występują prądy 15-20A, więc takie które po prostu mamy w domu. Drugi aspekt to po prostu złe połaczenia instalacji i zwarcia, dlatego stosujemy jak najmniej możliwych połączeń i staranie wykonujemy prace instalacyjne.
Jakie są zastosowane zabezpieczenia?
Jest kilka poziomów zabezpieczeń które doradzamy stosować i pomagamy w doborze poprzez nasze know-how. Zabezpieczenia w branży automotive to pierwszy poziom, następnie jest nasz system Eves, który bada wszystkie cele w baterii i w razie problemów rozłącza obwód baterii eliminując możliwość niekontrolowanego rozładowania albo przeładowania baterii. Pokazujemy jak wykonać cały system mocowania instalowania odpowiednich zabezpieczeń AC i DC oraz jak fizycznie przygotować miejsce, pomieszczenie do montażu magazynu energii.